J. (Jean) Rey - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Woensdag 15 juli 2020
kalender

J. (Jean) Rey

foto J. (Jean) Rey vergrootglas
Met dank overgenomen van Europa Nu.

Waals liberaal politicus, die tot de grondleggers van de Europese Unie behoorde. Domineeszoon en vrijmetselaar. Werd na in de advocatuur te hebben gewerkt Kamerlid. Was toen voorstander van een federaal België en tegenstander van de Belgische neutraliteit. Na de oorlog minister van wederopbouw en van economische zaken en vooral in laatste functie betrokken bij de oprichting van de Europese Economische Gemeenschap en van Euratom. Was in de commissies-Hallstein belast met handelspolitiek en leidde zelf na de fusie in 1967 van de Europese instellingen de Europese Commissie. Sloot zijn loopbaan af als gekozen Europarlementariër. Constructief en vastberaden Europeaan.

in de periode 1958-1970: lid Europese Commissie, vooraanstaande Europeanen, voorzitter Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Jean (Jean)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Luik, 15 juli 1902

overlijdensplaats en -datum
Luik, 19 mei 1983

levensbeschouwing
protestants

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Belgische Liberale Partij
  • PRL (Parti Réformateur Libéral)

fractie Europees Parlement
Liberale en Democratische Fractie

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • advocaat bij het Hof van Beroep te Luik
  • lid gemeenteraad van Luik, vanaf 1935
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 1939 tot januari 1958
  • krijgsgevangene in Duitsland
  • minister van Wederopbouw, van 11 augustus 1949 tot 8 juni 1950 (kabinet-Eyskens I)
  • minister van Economische Zaken, van 23 april 1954 tot 6 januari 1958 (kabinet-Van Acker IV)
  • lid Europese Commissie, belast met externe betrekkingen, van 6 januari 1958 tot 1 juli 1967
  • voorzitter Europese Commissie, van 1 juli 1967 tot 1 juli 1970
  • minister van Staat, 1972
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 19 mei 1983

5.

Nevenfuncties

  • lid Waals Nationaal Congres te Luik
  • voorzitter Europa College te Brugge

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter Bijzondere Raad van Ministers van de EGKS (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal)
  • ondervoorzitter politieke commissie (Europees Parlement), van 20 juli 1979 tot 10 juli 1980

6.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Université de Liège

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Ontwierp met anderen als Kamerlid een wetsvoorstel over federalisering van België
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.