Dr. A.L. de Block - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Zaterdag 20 april 2019
kalender

Dr. A.L. de Block

foto Dr. A.L. de Block vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Hoogleraar en griffier van de Eerste Kamer die zijn loopbaan afsloot als waarnemend vicepresident van de Raad van State†i. Werd in 1935 op 34-jarige leeftijd de eerste katholieke griffier van de Eerste Kamer, nadat hij op zijn 26ste al commies-griffier was geworden. Vanaf 1938 tevens buitengewoon hoogleraar staats- en administratiefrecht in Tilburg. Als griffier gewaardeerd door de Kamerleden, onder andere vanwege zijn bescheidenheid en wetenschappelijke inbreng. Liet het organisatorische werk in de Senaat veelal over het hoofd van de griffie. Na het vertrek van Beel†i in 1972 leidde hij een jaar als waarnemend president de Raad van State, waarvan hij sinds 1957 deel uitmaakte.

in de periode 1935-1973: lid Raad van State, vicepresident Raad van State, Griffier Eerste Kamer

1.

Voornamen

Anton Leo

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amersfoort, 19 juni 1901

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 15 januari 1986

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/6)

  • lid Raad van State, van 15 februari 1957 tot 1 mei 1974 (benoemd bij K.B. van 17 januari 1957)
  • waarnemend vicepresident Raad van State, van 1 juli 1972 tot 1 september 1973 (nadat Beel met pensioen was gegaan)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Persraad, omstreeks 1954
  • lid College van Curatoren Rijksuniversiteit Groningen, van 1 oktober 1960 tot 1 november 1963

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad in 1972 na de kabinetscrisis in juli en na de Tweede Kamerverkiezingen van november op als vaste adviseur van de koningin

uit de privťsfeer
Werkte in de bezettingstijd op het ministerie van Justitie, onder de NSB-secretaris-generaal Van Dam. Maakte zich in het bijzonder verdienstelijk door op de lijst-Van Dam joden te plaatsen die niet op transport werden gesteld, de zogenaamde Barneveld-joden.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.