Drs. F. (Farid) Azarkan MSc MRICS

foto Drs. F. (Farid) Azarkan MSc MRICS
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Farid Azarkan (1971) was van 23 maart 2017 tot 6 december Tweede Kamerlid. Op 21 maart 2020 werd hij fractievoorzitter van DENK en bleef dat tot 2 augustus 2023. In april-september 2018 was hij al waarnemend fractievoorzitter. De heer Azarkan was acht jaar actief voor het Samenwerkingsverband van Marokkanen in Nederland. Verder bekleedde hij managementfuncties bij de directie Vastgoed, bij de Rijksgebouwendienst en bij de Rijksdienst Cultureel Erfgoed. Daarvoor werkte hij bij de gemeente Amersfoort en in het bedrijfsleven. De heer Azarkan hield zich als Kamerlid behalve met algemeen beleid bezig met economische zaken en klimaat, wonen, justitie en financiën en hij was lid van de parlementaire enquêtecommissie Fraudebeleid en Dienstverlening.

DENK
in de periode 2017-2023: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Farid (Farid)

geboorteplaats en -datum
Ighmiren (Marokko), 16 oktober 1971, opmerking: Beni Bouayach

2.

Partij/stroming

partij(en)
DENK, vanaf april 2016 (werd op 6 mei 2020 door het partijbestuur geroyeerd, maar dat werd 14 mei herroepen)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (7/16)

  • woordvoerder namens SMN (Samenwerkingsverband van Marokkanen in Nederland), van 1 januari 2013 tot 1 juli 2016
  • directeur directie Vastgoed, Rijksgebouwendienst, van april 2013 tot juli 2014
  • plaatsvervangend directeur Transacties en Ontwikkeling, Rijksvastgoedbedrijfjaar, van juli 2014 tot december 2015
  • eigenaar "Cleverstone" BV (advisering over vastgoedmanagement), van december 2015 tot juni 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 2017 tot 6 december 2023
  • waarnemend fractievoorzitter DENK Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 april 2018 tot 2 september 2018
  • fractievoorzitter DENK Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 maart 2020 tot 2 augustus 2023

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • eigenaar 3FP International BV, vanaf 2000

vorige (2/10)
  • lid algemeen bestuur Stichting BOOR (openbaar primair en voortgezet onderwijs Rotterdam), van februari 2013 tot maart 2017
  • lid hoofdbestuur Yarden Uitvaartverzorging, van november 2014 tot december 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid tijdelijke commissie Uitvoeringsorganisaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 februari 2020 tot 11 mei 2022
  • lid parlementaire enquêtecommissie Fraudebeleid en Dienstverlening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 februari 2022 tot 6 december 2023

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Speelde vanaf 2017 een belangrijke rol bij het aankaarten van institutionele discriminatie, onder meer in de kinderopvangtoeslagaffaire
  • Bracht in 2020 een initiatiefnota uit over een effectievere aanpak van moslimdiscriminatie (35.615)
  • Bracht in 2022 samen met Pieter Omtzigt, Khadija Arib (PvdA), Laurens Dassen (Volt), Sylvana Simons (BIJ1) en Caroline van der Plas (BBB) een initiatiefnota uit over de uithuisplaatsingen na het kinderopvangtoeslagschandaal ('recht doen waar recht ontbreekt') (36.096)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Kwam op zijn achtste naar Nederland
  • Zijn vader werkte bij een zilverfabriek in Schoonhoven

verkiezingen
  • Werd in 2022 met voorkeustemmen tot raadslid in 's-Gravenhage gekozen, maar nam zijn benoeming niet aan

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Steven Derix en Sheila Kamerman, "'Echte Nederlander' houdt Marokkanen bij de les", NRC Handelsblad, 23 februari 2009
  • Rob Pietersen, "Farid Azarkan", Trouw, 3 april 2000

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 19 februari 2020.