Z. (Zihni) Özdil M.A - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Donderdag 14 november 2019
kalender

Z. (Zihni) Özdil M.A

foto Z. (Zihni) Özdil M.A vergrootglas
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Publicist en docent, die ruim twee jaar Tweede Kamerlid voor GroenLinks was. Was eerder onder meer organisator van debatten en columnist van NRC en programmamanager van het Turkije Instituut. Verder was hij docent geschiedenis aan de universiteiten van Rotterdam en Amsterdam. Als Tweede Kamerlid hield hij zich bezig met arbeidsmarkt en werkgelegenheid, pensioenen, beroepsonderwijs en hoger onderwijs en wetenschappen. Keerde zich in de media tegen het sociaal leenstelsel, waarmee GroenLinks eerder had ingestemd, en kreeg met verstoorde verhoudingen in de fractie te maken. Vertrok daarom als Kamerlid.

GroenLinks
in de periode 2017-2019: lid Tweede Kamer

1.

Voornaam (roepnaam)

Zihni (Zihni)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kozakli (Turkije), 8 september 1981

3.

Partij/stroming

partij(en)
GroenLinks

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • docent global history, Erasmus Universiteit Rotterdam, van november 2010 tot maart 2017
  • docent Amsterdam University College, van september 2016 tot januari 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 2017 tot 5 juni 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • medewerker weekblad "Vrij Nederland", vanaf juli 2019
  • columnist "NRC Handelsblad", vanaf september 2019

vorige (2/5)
  • medewerker "De Correspondent"
  • lid bestuur Zelfstandigen, NvJ (Nederlandse Vereniging voor de Journalistiek), van februari 2016 tot januari 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • svoorwaarden voor werknemers die in het kader van payrolling ter beschikking zijn gesteld (34.837)
  • Bracht in 2017 samen met Bart van Kent (SP) en Gijs van Dijk (PvdA) de initiatiefnota 'Vast werk loont' uit. (34.855)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde zich op 11 mei 2019 in een interview met Trouw tegen het eerder door GroenLinks ondersteunde sociaal leenstelsel. Volgens hem waren er te veel negatieve gevolgen, mede omdat eerder beloften niet waren nagekomen. Hij kondigde een alternatief aan. Zijn partij schaarde zich achter hem, maar nam wel zijn handelwijze kwalijk. Op 28 mei kwam het tot een vertrouwensbreuk. De fractie had kritiek op zijn functioneren, verweet hem afspraken te hebben geschonden en nam hem kwalijk een poging te hebben ondernomen om heimelijk een gesprek met collega's op te nemen. Hijzelf noemde de breuk 'karaktermoord'

uit de privésfeer
  • Hij kwam op tweejarige leeftijd naar Nederland
  • Zijn vader was fabrieksarbeider
 

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.