Drs. S.Th.M. (Sophie) Hermans

foto Drs. S.Th.M. (Sophie) Hermans
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Sophie Hermans
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Sophie Hermans (1981) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van de VVD i en sinds 11 januari 2022 fractievoorzitter (momenteel waarnemend). Eerder was zij al sinds 18 maart 2021 waarnemend fractievoorzitter en secondant tijdens de formatieonderhandeling. Zij was politiek assistent van minister-president Mark Rutte i en daarvoor van minister Stef Blok i. Daarvoor werkte zij bij 'De Publieke Zaak" en bij Andersson Elffers Felix. Mevrouw Hermans was eerder onder meer woordvoerder langdurige zorg gezondheidspreventie en -bevordering en vanaf 1 juli 2020 vicefractievoorzitter. Mevrouw Hermans is de beoogde minister van Klimaat en Groene Groei.

VVD
in de periode 2017-heden: kandidaat-minister, lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Sophia Theodora Monique (Sophie)

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 1 mei 1981

2.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 2002

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • senior adviseur "Andersson Elffers Felix", van 1 september 2006 tot 1 mei 2011
  • programmamanager "De Publieke Zaak", van 1 mei 2011 tot 1 november 2012
  • politiek assistent van Stef Blok, minister voor Wonen en Rijksdienst, van 5 november 2012 tot 14 januari 2015
  • politiek assistent van Mark Rutte, minister-president, van 14 januari 2015 tot 15 maart 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 maart 2017
  • waarnemend fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 maart 2021 tot 11 januari 2022
  • fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 januari 2022 tot 23 november 2023
  • waarnemend fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 november 2023

4.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • voorzitter Stichting Politiek Werk en Ondersteuning VVD, vanaf 30 maart 2021
  • vicefractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 november 2023

vorige
  • fractie-assistent, raad deelgemeente Amsterdam-Oud-Zuid
  • vicefractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 juli 2020 tot 11 januari 2022

5.

Nevenfuncties

huidige
  • lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis, vanaf 1 januari 2023

vorige
  • voorzitter Stichting Intern Fonds, van 2006 tot 1 december 2018

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter Commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 16 september 2021

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • h.a.v.o.
  • v.w.o.

academische studie
  • politicologie: bestuurskunde, Universiteit van Amsterdam, van 2000 tot 2006

postacademisch onderwijs
  • internationale betrekkingen en economie, San Francisco State University, 2006

opleidingen
  • opkomend leiderschap programma, Londen Business School, 2008
  • economie voor beleidsmakers, Rijksacademie voor Financiën, Economie en Bedrijfsvoering, 2013

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was in de periode 2017-2019 woordvoerder langdurige zorg, mantelzorg, thuiszorg, persoonsgebonden budget, toezicht zorg en jeugd, en kwaliteitsbeleid (inclusief Nationale zorgautoriteit)
  • Diende in 2023 samen met Jan Paternotte (D66) twee initiatiefwetsvoorstellen in. De eerste over afschaffing van het tijdelijk verbod op het doen van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. De tweede over het mogelijk maken van een preïmplantie genetische test op dragerschap van een erfelijke ziekte (36.416, 36.417)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was tijdens de onderhandelingen in de formatie van 2021 secondant van fractievoorzitter Mark Rutte

uit de privésfeer
  • Haar zus Caroliene is politiek adviseur van Mark Rutte

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2021 nummer 3 op de VVD-kandidatenlijst
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2023 nummer 2 van de VVD-kandidatenlijst. Kreeg 62.317 stemmen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Annemarie Kas, "Politiek assistent Rutte krijgt plaats op de lijst", NRC Weekend, 12 en 13 november 2016
  • Petra de Koning, "Voorzichtig én strategisch slim", NRC Handelsblad, 9 en 10 oktober 2021
  • Niels Markus, "VVD-fractievoorzitter kiest voor een rol op de achtergrond", Trouw, 18 november 2021
  • Jannetje Koelewijn en Petra de Koning, "Sophie Hermans wil graag iets zeggen over kwetsbaarheid", NRC, 24 en 25 december 2022

10.

Familie/gezin

familierelaties
  • Dochter van L.H.L.M.A. Hermans, Tweede en Eerste Kamerlid, minister en Commissaris van de Koningin
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.