Vragen PvdA over abortus in Suriname (2050611680)

externe link origineel bericht
publicatie datum 13 april 2006
Kamer Tweede Kamer
bevraagde ministerie Buitenlandse Zaken i
kamerleden V.Th. (Varina) Tjon-A-Ten i
partijen Partij van de Arbeid i

Vragen gesteld door de leden der Kamer

2050611680

Vragen van het lid Tjon A Ten (PvdA) aan de minister voor Ontwikkelingssamenwerking over abortus in Suriname. (Ingezonden 13 april 2006)

1

Is het u bekend dat in het huidige uit 1915 daterende wetboek van Strafrecht van Suriname abortus in alle gevallen verboden is en dat hierop geen uitzondering wordt gemaakt in geval van ernstige bedreiging van de gezondheid van de vrouw of wanneer er sprake is van verkrachting?1

2

Deelt u de visie dat de grote kloof die in Suriname bestaat tussen het wettelijk verbod op abortus en de praktijk waarin dit op grote schaal voorkomt en wordt gedoogd2, een belemmering is om te werken aan verbetering van de toegankelijkheid en kwaliteit van de hulpverlening aan vrouwen en meisjes?

3

Bent u, mede gezien enerzijds de Nederlandse inzet op Seksuele en Reproductieve Gezondheid en Rechten en de Millennium ontwikkelingsdoelen en anderzijds de in Suriname gehanteerde sectorale benadering met daarbinnen de door Suriname gemaakte keuze voor de sector Gezondheidszorg, bereid om met de Surinaamse regering in dialoog te treden over abortus3 en ondersteuning te geven aan initiatieven die de bestaande hulpverleningspraktijk beter in kaart brengen en de Surinaamse overheid en maatschappelijke organisaties kunnen ondersteunen bij de invulling van de in vraag 2 genoemde relevante kwaliteitseisen? Kunnen CASA Nederland, de UNFPA en de IPPF4, die contacten in Suriname hebben, hierin ook een rol spelen?

Noot 1

Deze vragen dienen ter aanvulling op Aanhangsel Handelingen nr. 1209, vergaderjaar 2005-2006.

Noot 2

Gynaecologen in Paramaribo noemen schattingen die variëren van 35 tot 50 abortussen per 1.000 vrouwen van 15 tot 44 jaar. Een rapport over tienerzwangerschap in Suriname van de stichting LOBI (2002) heeft het over 10.000 abortussen. Hierbij wordt gerefereerd aan een onderzoek uit 1992, waarin 11 van de ondervraagde vrouwen aangeeft een of meer abortus te hebben gehad voordat zij starten met anticonceptie. Volgens de volkstelling van januari 2005 zijn er in Suriname 112.706 vrouwen in de leeftijdscategorie 15 tot 44 jaar. Als het aantal van 10.000 abortussen klopt, betekent dit jaarlijks 89 abortussen per 1.000 vrouwen in de leeftijdscate-gorie 15 tot 44 jaar.

Noot 3

Zie ook antwoord op de vragen 4 & 5 op de in noot 1 genoemde vragen: «Ik zet mij [...] in [...] om te pleiten voor de rechten van vrouwen; wereldwijd [...]. Seksuele en reproductieve rechten zijn mensenrechten en moeten door regeringen worden gegarandeerd voor elk individu [...]. Daarbij ga ik ook de discussie aan over de redenen waarom vrouwen voor abortus kiezen, en over de gevolgen van onveilige abortus [...], ik schroom echter niet deze thema's ook bilateraal actief op de agenda te zetten».

Noot 4

CASA (Centra voor Anticonceptie, Seksualiteit en Abortus); UNFPA (United Nations Population Fund); IPPF (International Planned Parenthood Federation).