(Marc) Tarabella

Marc Tarabella is a member of the European Parliament since 16 July 2009 for the "Parti Socialiste", which is aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. Previously, Tarabella was MEP from 9 August 2004 to 19 July 2007. Tarabella is elected on behalf of Belgium.

1.

Personal data

Country
Belgium

2.

Party/Movement

National political party
Parti Socialiste

European Parliamentary Group
Progressive Alliance of Socialists and Democrats

3.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • member of staff of the private office of the Presiding Minister of the Walloon Region, from 1988 until 1990
  • customer adviser at the Caisse générale d'épargne et de retraite, from 1990 until 2004
  • member of the executive of the Huy-Waremme Federation of the Socialist Party, 2000
  • member of the municipal council of Anthisnes, from 1988 until 1994
  • mayor of Anthisnes, from 1995
  • coordinator for Belgium on the committees supporting Ingrid Betancourt, 2002
  • president of the rural foundation of Wallonia, 2003
  • minister for training, youth and life-long learning at the Walloon government, from July 2007 until 2009
  • member European Parliament, from 9 August 2004 until 19 July 2007
  • member European Parliament, from 16 July 2009

4.

Education

Academic education
  • degree in sociology at the University of Liège, 1986

5.

Publications

Website
https://www.europarl.europa.eu/meps/bg/29579/x/home

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.