Drs. Th.J.F.M. (Theo) Bovens

foto Drs. Th.J.F.M. (Theo) Bovens
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Theo Bovens (1959) is sinds 13 juni 2023 fractievoorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer i. Hij was lijsttrekker bij de Eerste Kamerverkiezingen 2023. Hij was van 1 oktober 2011 tot 16 april 2021 Commissaris van de Koning(in) in Limburg. Op 9 april 2021 liet hij weten op te stappen na een door een affaire met subsidies ontstane bestuurscrisis. Eerder was de heer Bovens onder meer adjunct-secretaris van het CDJA i, wethouder van Maastricht, voorzitter van het CDA Limburg en voorzitter van de College van Bestuur van de Open Universiteit Nederland. Tevens was hij kroonlid en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad. Van 2 oktober 2021 tot 1 februari 2022 was hij waarnemend burgemeester van Enschede.

CDA
in de periode 2011-heden: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, Commissaris van de Koning(in)

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Theodorus Jozef Franciscus Marie (Theo)

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 1 oktober 1959

2.

Partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • adjunct-directeur en hoofd afdeling onderzoek, faculteit der economische wetenschappen, Rijksuniversiteit Limburg te Maastricht, van 1 september 1989 tot 20 april 1994
  • wethouder (van sociaal-economische zaken) van Maastricht, van 20 april 1994 tot 1 januari 2003 (tevens locoburgemeester)
  • lid College van Bestuur Open Universiteit Nederland te Heerlen, van 1 januari 2003 tot 1 september 2005
  • voorzitter College van Bestuur Open Universiteit Nederland te Heerlen, van 1 september 2005 tot 1 oktober 2011
  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Limburg, van 1 oktober 2011 tot 16 april 2021
  • waarnemend burgemeester van Enschede, van 2 oktober 2021 tot 1 februari 2022
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 13 juni 2023
  • fractievoorzitter CDA Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 13 juni 2023

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige (2/11)
  • voorzitter bestuur Stichting Eerbetoon Netherlands American Cemetary and Memorial Margraten, vanaf 1 juni 2023
  • lid Interparlementaire Commissie van de Nederlandse Taalunie, vanaf januari 2024

vorige (2/48)
  • lid Raad van Toezicht Stichting Democratie, Recht en het Vrije Woord, van 1 juli 2020 tot 1 januari 2024
  • formateur collegevorming gemeente Enschede, van april 2022 tot mei 2022 (samen met Henk Veerbeek)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • lid College van fractievoorzitters (Eerste Kamer der Staten-Generaal), vanaf 13 juni 2023
  • lid Interparlementaire Commissie van de Nederlandse Taalunie, vanaf januari 2024

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte op 9 april 2021 zijn aftreden bekend, nadat het college van Gedeputeerde Staten was opgestapt vanwege een affaire waarbij voormalig CDA-gedeputeerde Herman Vrehen als directeur van een Limburgs bedrijf voor landschapsbeheer tonnen aan provinciale subsidies naar zijn eigen bv's leek te hebben gesluisd. In 2022 bevestigde een onderzoek het beeld van een ongezonde bestuurscultuur, waarin sprake was van onoplettendheid, slordigheid en naïviteit. Dat betrof met name een nevenfunctie van gedeputeerde Ger Koopmans bij een baggerbedrijf. Pas na berichtgeving in de pers was actie ondernomen. Er zou echter geen sprake geweest zijn van het voortrekken van Vrehen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.