Dr. M.S. (Meglena) Kuneva - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Zondag 31 mei 2020
kalender

Dr. M.S. (Meglena) Kuneva

foto Dr. M.S. (Meglena) Kuneva vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Met dank overgenomen van Europa Nu.

De Bulgaarse Meglena Kuneva (1957) was van 1 januari 2007 tot februari 2010 eurocommissaris voor consumentenzaken. Zij was eerder onder meer journaliste, universitair docente en staatssecretaris voor Europese Zaken. Mevrouw Kuneva is lid van de conservatief-liberale (nationalistische) beweging van ex-koning Simeon II Sakskoburggotski.

in de periode 2007-2010: lid Europese Commissie

1.

Voornamen (roepnaam)

Meglena Shtilianova (Meglena)

2.

Personalia

land
Bulgarije

geboorteplaats en -datum
Sofia, 22 juni 1957

3.

Partij/stroming

partij
NDSV (Nacionalno dvizenie za stabilnost i vazhod, Nationale beweging voor Stabiliteit en Vooruitgang) (conservatief-liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • redacteur en presentatrice bij de nationale Bulgaarse radio, van januari 1987 tot april 1991
  • assistent-hoogleraar rechten, Universiteit van Sofia "St Kliment Ohridski", van 1988 tot 1989
  • senior adviseur juridische zaken van de Bulgaarse regering, van 1990 tot 2001
  • docent Vrije Universiteit te Burgas en de Nieuwe Bulgaarse Universiteit, van 1992 tot 1994
  • lid Bulgaarse parlement, vanaf juni 2001
  • staatssecretaris van Europese zaken, hoofdonderhandelaar met de Europese Unie, van augustus 2001 tot mei 2002 (kabinet-Simeon II)
  • minister van Europese Zaken, hoofdonderhandelaar met de Europese Unie, van mei 2002 tot 1 januari 2007 (kabinet-Simeon II (2001-2005) en -Stanishev (2005-))
  • lid Europese Commissie, belast met consumentenbescherming, van 1 januari 2007 tot 10 februari 2010 (Commissie-Barroso I)
  • politiek leider NDSV, vanaf december 2011
  • minister van Onderwijs en Wetenschap, van 3 januari 2016 tot 27 januari 2017 (kabinet-Borissov II)
  • minister van Europese zaken en Institutionele vraagstukken en vicepremier, vanaf 4 mei 2017 (kabinet-Borisov III)

5.

Nevenfuncties

vorige
  • speciale vertegenwoordiger namens de Bulgaarse regering bij de Europese Conventie voor de vaststelling van een Grondwet voor Europa, van maart 2002 tot juli 2003
  • lid raad van toezicht Berlijn Conferentie 'A soul for Europe'
  • lid Atlantic Club
  • lid Unie van Bulgaarse Juristen
  • lid Bulgaarse delegatie bij de vierde sessie van de VN-commissie voor duurzame ontwikkeling, 1995
  • lid 'Access to Information Foundation'
  • lid adviesraad van de TIME foundation voor eco-projecten

6.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Universiteit van Sofia, "St Kliment Ohridski", van 1975 tot 1981

promotie
  • milieurecht, Universiteit van Sofia, "St Kliment Ohridski", 1985

overige opleidingen
  • mensenrechten, Universiteit van Turku (Finland), 1993
  • internationale relaties, Georgetown Universiteit Washington, 1995
  • milieurecht, Universiteit van Oxford (Verenigd Koninkrijk), 1996
  • milieurecht en aansprakelijkheid, Den Haag, 1996
  • milieurecht, Georgetown Universiteit Washington, van augustus 1999 tot maart 2000

7.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Kwam in 2009 met een voorstel om het geluidsvolume van Mp3-spelers standaard te beperken tot 80 decibel, om daarmee gehoorbeschadigingen te voorkomen

8.

Wetenswaardigheden

onderscheidingen (EU)
diverse internationale onderscheidingen, waaronder het Franse L├ęgion d'Honneur

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
diverse publicaties in juridische vakbladen

10.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
1 zoon

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografie├źn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.