Drs. H.C.P. (Han) Noten - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Dinsdag 19 november 2019
kalender
foto Drs. H.C.P. (Han) Noten vergrootglas
bron: Hans Kouwenhoven
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Vooraanstaande PvdA-senator en bestuurder met een vakbondsachtergrond. Was bij de Dienstenbond FNV onderhandelaar, en werd daarna topman in onder meer de pensioensector en bij de Nederlandse Spoorwegen. Leidde in 2005 een PvdA-commissie over hervorming van de verzorgingsstaat en was acht jaar voorzitter van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Gemoedelijke Limburger, die als manager ontspannen leiding gaf. Bedenker van de 'ijzeren wet van Noten' over het verband tussen het stemgedrag van bevriende fracties in beide Kamers. Van 1 februari 2011 tot 1 december 2018 was hij burgemeester van het Overijsselse Dalfsen.

PvdA
in de periode 2003-2013: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornamen (roepnaam)

Hendricus Cornelis Paulus (Han)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Swalmen, 20 februari 1958

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1993

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Raad van Bestuur (belast met personeelsbeleid), N.V. Nederlandse Spoorwegen, van 2001 tot 1 maart 2004
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 2003 tot 5 februari 2013
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 november 2003 tot 7 juni 2011
  • burgemeester van Dalfsen, van 1 februari 2011 tot 1 december 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/5)
  • voorzitter AZN (Ambulancezorg Nederland), 1 april 2018
  • voorzitter KNB (Koninklijke Nederlandse bouw keramische industrie), 1 juli 2018

vorige (2/16)
  • informateur collegevorming gemeente Eindhoven, van maart 2014 tot 15 april 2014
  • voorzitter Transitiecommissie Sociaal Domein, van 1 september 2014 tot 1 september 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 1 juli 2003 tot 25 november 2003
  • vicevoorzitter vaste commissie voor Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 juni 2011 tot 5 februari 2013

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Vrouwenopvang Overijssel
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Vechtgenoten (inloophuis voor kankerpatiënten) te Ommen

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 2002 kandidaat voor het lijsttrekkerschap voor de PvdA bij de Eerste Kamerverkiezingen, maar werd verslagen door Johan Stekelenburg
  • Werd in oktober 2006 via een ledenraadpleging gekozen tot lijsttrekker voor de PvdA bij de Eerste Kamerverkiezingen van 2007
  • Lanceerde op 26 september 2012 de 'ijzeren wet van Noten'. Die luidt: "Een fractie in de Eerste Kamer zal een regering nooit aan een meerderheid helpen als haar partijgenoten in de Tweede Kamer tegen het betreffende wetsvoorstel hebben gestemd." Waarschuwde daarmee tegen het bij een formatie te lichtzinnig uitgaan van voldoende steun in de Senaat voor wetsvoorstellen van een kabinet dat daarin niet op een vaste meerderheid kan rekenen (in het concrete geval: formatie van het kabinet-Rutte II).

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote is zelfstandig organisatie-adviseur
  • Zijn vader was fabrikant van gresbuizen, dakpannen en vloertegels (firma Noten-Berg). Hij was raadslid in Swalmen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.