Mr.Drs. J.W.E. (Liesbeth) Spies - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Woensdag 25 april 2018
kalender
foto Mr.Drs. J.W.E. (Liesbeth) Spiesvergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com .

CDA-politica met een veelzijdige bestuurlijke loopbaan. Na bij onderzoeksbureaus en de provincie werkzaam te zijn geweest, werd zij in 2002 Tweede Kamerlid. Hield zich vooral bezig met het milieubeleid en duurzaamheid, bestuurlijke vernieuwing, werk en bijstand, met zaken rond het koninklijk huis en met de werkwijze van de Kamer. In 2007-2010 vicefractievoorzitter en na de verkiezingen van 2010 waarnemend partijvoorzitter. Leek na de Statenverkiezingen van 2011 provinciebestuurder te worden, maar in december dat jaar volgde zij Donner i in het kabinet-Rutte I i op als minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Na waarnemend burgemeester van Stichtse Vecht te zijn geweest, is zij sinds december 2014 burgemeester van Alphen aan den Rijn. Nuchtere, betrokken bestuurder, die al op haar zeventiende politiek actief werd.

CDA
in de periode 2002-2012: lid Tweede Kamer, minister, partijvoorzitter

1.

Voornamen (roepnaam)

Jantje Wilhelmina Elisabeth (Liesbeth)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Alphen aan den Rijn, 6 april 1966

levensbeschouwing
Protestants

3.

Partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 1984

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • (senior-)adviseur en projectleider "Research voor Beleid" B.V. te Leiden, van 1990 tot 1994
  • secretaris en waarnemend hoofd projectbureau, IPO (Interprovinciaal Overleg), van 1994 tot 1998
  • hoofd bureau coördinatie milieu en ruimtelijke ordening en programmanager voor uitvoering beleidsplan milieu en water, provincie Zuid-Holland, van 1998 tot maart 2002
  • hoofd afdeling handhaving, Provincie Zuid-Holland, van maart 2002 tot 23 mei 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 17 juni 2010
  • interimvoorzitter CDA, van 1 november 2010 tot 2 april 2011
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 17 maart 2011 tot 27 april 2011
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met ruimte en wonen, economische zaken en Deltapoort) van Zuid-Holland, van 27 april 2011 tot 16 december 2011
  • minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, van 16 december 2011 tot 5 november 2012
  • eigenaar "Liesbeth Spies Advies", van februari 2013 tot december 2014
  • waarnemend burgemeester van Stichtse Vecht, van 8 juli 2014 tot 15 december 2014
  • burgemeester van Alphen aan den Rijn, vanaf 15 december 2014

5.

Activiteiten

als parlementariër
  • Werd in juni 2007 mede-indiener van een eerder door haar fractiegenoten Jan ten Hoopen en Jos Hessels ingediend initiatiefwetsvoorstel over levering van warmte aan verbruikers

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 2012 samen met minister Schultz van Haegen een beleidsbrief uit over de voortgang rond thema's uit de visie bestuur en bestuurlijke inrichting. Daarin wordt teruggekomen op het eerdere voornemen om de provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevoland samen te voegen.
  • Diende in 2012 een wetsvoorstel in over het instellen van een algemeen verbod op het in het openbaar dragen van gelaatsbedekkende kleding (burkaverbod). Dit wetsvoorstel werd in 2015 ingetrokken en vervangen door een nieuw voorstel. (33.165 )
  • Diende in 2012 een wetsvoorstel in over aanscherping van de voorwaarden voor het verkrijgen en verlenen van het Nederlanderschap. Er komt bij naturalisatie een verbod op dubbele nationaliteit, tenzij afstand doen van een andere nationaliteit niet mogelijk is. (33.201 )
  • In 2012 verwierp de Tweede Kamer het door haar verdedigde wetsvoorstel tot samenvoeging van de gemeenten Bussum, Naarden, Muiden en Weesp
  • Diende in 2012 een voorstel tot Grondwetsherziening in eerste lezing in tot vermindering van het aantal Tweede en Eerste Kamerleden (33.345 )

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 2012 wetten tot stand waarbij de gemeenten Harenkarspel, Schagen en Zijpe werden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Schagen, en de gemeenten Graafstroom, Liesveld en Nieuw-Lekkerland werden samengevoegd tot de nieuwe gemeente Molenwaard.
  • Bracht in 2012 een wet tot stand waardoor de gemeenten Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee werden samengevoegd tot de gemeente Goeree-Overflakkee
  • Bracht in 2012 de Wet revitalisering generiek toezicht (Stb. 233) tot stand. De wet vereenvoudigt het stelsel van toezicht op provincies en gemeenten (taakverwaarlozing, schorsing en vernietiging) en concentreert het stelsel van interbestuurlijk toezicht zoveel mogelijk in de Provinciewet en de Gemeentewet. Basis voor de herziening was een rapport van de Commissie Doorlichting Interbestuurlijke Toezichtsarrangementen. Het wetsvoorstel was in 2010 ingediend door minister Bijleveld-Schouten en in 2011 in de Tweede Kamer verdedigd door miniister Donner. (32.389 )
  • Bracht in 2012 een wijziging (Stb. 531) van de Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers tot stand, waardoor per 1 september 2012 de maximumduur voor de wachtgeldregeling voor politici gelijk wordt gesteld aan de maximum duur van de uitkering op grond van de Werkloosheidswet (WW) (33.298 )

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Haar vader was bedrijfsleider in de verfindustrie; haar moeder was huisvrouw

woonplaats
Alphen aan den Rijn

7.

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
Leon Willems, "Liesbeth Spies: een degelijke kandidaat-lijsttrekker, vermomd als minister", Het Financieele Dagblad, 24 december 2011

8.

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.