Prof.Mr. J.W.M. (Hans) Engels - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Zondag 15 december 2019
kalender
foto Prof.Mr. J.W.M. (Hans) Engels vergrootglas
bron: Eerstekamer.nl
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Rechtsgeleerde van D66-huize die als wetenschapper en politicus in de voetstappen van zijn leermeester Jan Vis†i stapte. Was docent staatsrecht en later bijzonder hoogleraar gemeenterecht/gemeentekunde (Thorbecke-leerstoel) in Leiden en bijzonder hoogleraar 'rechten decentrale overheden' (Oppenheim-leerstoeel) in Groningen. Kwam in 2004 in de Eerste Kamer en werd in 2010 fractievoorzitter, een functie die hij in 2018-2019 nog eens bekleedde. Sprak veelvuldig in debatten over binnenlands bestuur en constitutioneel bestel, maar ook over justitiŽle onderwerpen, zorg en integratie. Was voorzitter van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Hoge Colleges van Staat/Algemene Zaken en Huis der Koningin. Sinds september 2018 is hij waarnemend burgemeester van Loppersum.

D66
in de periode 2004-2019: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Wilhelmus Maria (Hans)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Noordoostpolder, 21 augustus 1951

3.

Partij/stroming

partij(en)
D66 (Democraten 66), vanaf 1988

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 september 2004 tot 11 juni 2019
  • fractievoorzitter D66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 juni 2010 tot 7 juni 2011
  • bijzonder hoogleraar 'recht decentrale overheden' (Oppenheim-leerstoel), Rijksuniversiteit Groningen, van 1 januari 2014 tot 1 juni 2018
  • fractievoorzitter D66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 juni 2018 tot 11 juni 2019
  • waarnemend burgemeester van Loppersum, vanaf 1 oktober 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • voorzitter Raad van Commissarissen IFG (Investeringsfonds Groningen), vanaf 1 juni 2015
  • voorzitter Raad van Commissarissen N.V. Port of Harlingen, vanaf november 2017

vorige (2/11)
  • informateur collegevorming gemeente Arnhem, maart 2014
  • redacteur tijdschrift "Bestuurswetenschappen", van 1 januari 2009 tot 1 juli 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid parlementaire begeleidingscommissie Staatscommissie parlementair stelsel (Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 7 november 2017 tot november 2018
  • vicevoorzitter vaste commissie voor Koninkrijksrelaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 september 2018 tot 11 juni 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privťsfeer
Promoveerde bij de hoogleraren A.M. Donner en J.J. Vis

verkiezingen
  • Werd in 2007 dankzij voorkeurstemmen herkozen als Eerste Kamerlid. In de Staten van Groningen, Zuid-Holland en Limburg brachten leden hun stem op hem uit.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.