Jhr.Mr. J.Æ.A. van Panhuijs

foto Jhr.Mr. J.Æ.A. van Panhuijs
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Vooraanstaande Groningse edelman, de rijkste man in zijn provincie. Was burgemeester van Tietjerksteradeel en, drie jaar, van Groningen. Daarna Commissaris van de Koningin in Groningen en kort van Overijssel, om vervolgens te worden benoemd tot vicepresident van de Raad van State. Zijn periode als vicepresident was niet de gelukkigste van zijn loopbaan. Hij nam ontslag om gezondheidsredenen en ging rentenieren. Als landheer van de borg Nienoord was hij geliefd bij de bevolking van Leek. Zijn tragische verdrinkingsdood, nadat de koets waarin hij en zijn vrouw zaten in het Hoendiep was terecht gekomen, werd dan ook zwaar betreurd.

in de periode 1883-1896: vicepresident Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Johan Æmilius Abraham

geboorteplaats en -datum
Leek, 17 oktober 1836

overlijdensplaats en -datum
Hoogkerk (Gr.), 6 november 1907

begraafplaats en -datum
Midwolde, 11 november 1907 (familiegraf)

2.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • burgemeester van Tietjerkstradeel, van 2 april 1864 tot 16 oktober 1880
  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 3 juli 1866 tot oktober 1880 (voor het kiesdistrict Leeuwarden), opmerking: gekozen 21-03
  • schoolopziener, eerste schooldistrict van Friesland (Leeuwarden en omgeving), van 1 mei 1868 tot 1 april 1878
  • burgemeester van Groningen, van 16 oktober 1880 tot 1 januari 1883
  • Commissaris des Konings (vanaf 23 november 1890: 'der Koningin') in Groningen, van 1 januari 1883 tot 1 januari 1893 (benoemd bij K.B. van 22 december 1882)
  • Commissaris der Koningin in Overijssel, van 1 januari 1893 tot 1 augustus 1893 (benoemd bij K.B. van 4 november 1892)
  • vicepresident Raad van State, van 1 augustus 1893 tot 1 januari 1897 (benoemd bij K.B. van 29 juni 1893; eervol ontslag op eigen verzoek bij K.B. van 12 december 1896)
  • lid Raad van Voogdij over H.M. koningin Wilhelmina, van 2 augustus 1893 tot 1 januari 1897

ambtstitel
  • minister van staat, van 28 december 1898 tot 6 november 1907

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

3.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter College van Curatoren Rijksuniversiteit Groningen, van mei 1883 tot 1 januari 1893
  • kamerheer in buitengewone dienst van H.M. koningin Wihelmina, tot 6 november 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

4.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

5.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Verdronk toen het rijtuig waarin hij reisde met zijn tweede echtgenote, zijn zoon, diens echtgenote en een huisknecht ten gevolge van dichte mist nabij Hoogkerk in het Hoendiep geraakte. De koningin werd nog dezelfde nacht van het ongeluk op de hoogte gesteld.
  • Zijn zoon Hobbe was burgemeester van Leek
  • Zijn vader was lid van Gedeputeerde Staten van Groningen

verkiezingen
  • Werd in 1903 bij een tussentijdse verkiezing van een Eerste Kamerlid in Provinciale Staten van Groningen met 23 tegen 18 stemmen verslagen door R.P. Dojes

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

6.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • B. Velema, "Jonkheer Johannes Aemilius Abraham van Panhuys: commissaris des konings in de provincie Groningen 1883-1893" (doctoraalscriptie RUG, 1986)
  • D. Slijkerman, "In dienst van de Kroon" (2001)

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.