P. (Paul) Rosenmöller - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Dinsdag 12 november 2019
kalender
foto P. (Paul) Rosenmöller vergrootglas
bron: Eerste Kamer der Staten Generaal
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Paul Rosenmöller (1956) is sinds 11 juni 2019 lid van de GroenLinks-Eerste Kamerfractie en tevens fractievoorzitter. Hij was tussen 1994 en 2002 politiek leider van zijn partij, na in 1989 Tweede Kamerlid te zijn geworden. Eerder was hij vakbondsbestuurder, onder meer in de Rotterdamse haven. Stapte voor de verkiezingen van 2003 i vrij onverwacht uit de politiek en werd programmamaker bij de IKON. Vanaf november 2013 is hij voorzitter van de VO-raad. Had als Tweede Kamerlid veel belangstelling voor het wel en wee van de Antillen.

GroenLinks
in de periode 1989-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornaam (roepnaam)

Paul (Paul)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Den Helder, 11 mei 1956

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Vereniging GroenLinks, van 1989 tot 24 november 1990
  • GroenLinks, vanaf 24 november 1990

verwante partij
CPN (Communistische Partij Nederland) (omstreeks 1986)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 september 1989 tot 30 januari 2003
  • fractievoorzitter GroenLinks, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 mei 1994 tot 26 november 2002
  • programmamaker en presentator IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland), vanaf september 2003
  • voorzitter VO-raad, vanaf 28 november 2013
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 11 juni 2019
  • fractievoorzitter GroenLinks, Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 11 juni 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/14)
  • voorzitter Raad van Toezicht AFM (Autoriteit Financiële Markten), van 15 juli 2015 tot 24 mei 2019
  • formateur collegevorming gemeente Rotterdam, van 19 april 2018 tot 4 juni 2018 (met Pieter Duisenberg)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 22 september 1998 tot 30 januari 2003
  • voorziter vaste commissie voor Koninkrijksrelaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), vanaf 18 juni 2019

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
lid Comité van aanbeveling Stichting Pension Maaszicht

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/16)
  • Diende in 2001 samen met Ab Harrewijn een intitiatiefwetsvoorstel in over openbaarheid van topinkomens. Dit wetsvoorstel werd in 2006 aanvaard. (28.163)
  • Interpelleerde op 25 september 2002 minister-president Balkenende en minister De Hoop Scheffer over de inzet van VN-instrumenten ten aanzien van Israël en Irak (28.618)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was eind jaren zeventig lid van de marxistisch-leninistische groep "De Rode Morgen"
  • Trad in de jaren 1979-1989 op als onderhandelaar en actievoerder in de Rotterdamse haven
  • Bedankte in 1992 voor het lijsttrekkerschap van GroenLinks, omdat hij vreesde dat dat ten koste zou gaan van zijn gezinsleven. In 1993 was hij echter wel samen met Leoni Sipkes kandidaat voor het lijsttrekkerschap, maar zij werden in een partijreferendum verslagen door het duo Brouwer/Rabbae.

anekdotes en citaten
  • Tijdens een lijsttrekkersdebat bij de Erasmusuniversiteit op 21 maart 2002 zei hij tegen Pim Fortuyn: "Als je op je zwakke punten wordt aangevallen, geef je geen antwoord en in plaats daarvan ga je theater maken." De als debatvaardig bekendstaande Fortuyn was daardoor duidelijk van zijn stuk gebracht.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.