J.G. (Jan) Nagel - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Zondag 20 oktober 2019
kalender

J.G. (Jan) Nagel

foto J.G. (Jan) Nagel vergrootglas
© Hans Kouwenhoven
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Politicus die ruim een halve eeuw actief was op vele fronten en bij meerdere partijen. Begon bij de PvdA-jongeren, werd voorman van Nieuw Links i en was later senator voor die partij. Was jarenlang programmamaker bij de VARA en lange tijd een prominent partijbestuurder van de PvdA. Stapte later uit die partij en richtte de lokale partij Leefbaar Hilversum op, die succesvol was bij de gemeenteraadsverkiezingen, waarna hij in 2001 wethouder werd. Medeoprichter van Leefbaar Nederland i, waarvan hij ook voorzitter werd. Haalde Pim Fortuyn i in de politiek. Na mislukte pogingen een nieuwe partij op te richten, keerde hij in 2011 terug in het politieke centrum als medeoprichter van 50PLUS. Was als voorzitter naast Henk Krol voorman van die partij en acht jaar Eerste Kamerlid. Schaker, die wist hoe in Hilversum en Den Haag 'de hazen liepen' en volop gebruikmaakte van die kennis.

PvdA, 50PLUS
in de periode 1977-2019: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, partijvoorzitter

1.

Voornamen (roepnaam)

Johan Georg (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 20 juni 1939

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid)
  • Leefbaar Hilversum (lokale partij) (vanaf omstreeks 1993)
  • Leefbaar Nederland, vanaf maart 1999 (medeoprichter)
  • OokU (Onafhankelijke Ouderen en Kinderen Unie), van augustus 2009 tot januari 2011 (naam partij veranderd in 50PLUS)
  • 50PLUS, vanaf januari 2011

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 13 september 1983
  • lid gemeenteraad van Hilversum, van 12 april 1994 tot 16 maart 2006
  • wethouder (van ruimtelijke ordening, economische zaken, mediazaken, sport en recreatie, personeel en organisatie en informatievoorziening) van Hilversum, van juni 2001 tot april 2002
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 11 juni 2019
  • fractievoorzitter 50PLUS Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 11 juni 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/4)
  • voorzitter Max Euwe Centrum te Amsterdam, tot juni 2009
  • formateur collegevorming gemeente Den Helder, april 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met sociale zaken, cultuur en defensie. Was onder meer in 1979 woordvoerder bij de behandeling van het wetsvoorstel Herziening van de Wet op de ondernemingsraden.
  • Interpelleerde op 11 september 2012 minister Kamp over de dreigende forse kortingen op de pensioenen van drie miljoen Nederlanders

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/9)
  • Was bij de VARA vaak het middelpunt van conflicten, onder meer met VARA-voorzitter André Kloos. Marcel van Dam zei in dat verband over hem: "Hij heeft maar één ideologie, en dat is Jan Nagel". Werd in 1976 bij de verkiezing door de verenigingsraad van de omroepsecretaris van de VARA verslagen door H. van Wijk.
  • Richtte in maart 1999 met Willem van Kooten de partij Leefbaar Nederland op
  • Was in 2011 medeoprichter van 50PLUS

uit de privésfeer
Zijn vader was kantooremployé. Hij was in Duitsland geboren.

verkiezingen
  • Werd in 1977 en 1981 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.