Dr. J. de Zwaan

foto Dr. J. de Zwaan
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Vooraanstaande theoloog (Nieuw-Testamenticus), die als vicevoorzitter en Eerste Kamerlid een belangrijke rol in de CHU speelde. Korte tijd predikant en op 29-jarige leeftijd hoogleraar in Leiden. Was ook enige tijd hoogleraar in Groningen. Lid van de redactie van het Zondagsblad van De Nederlander. In de Eerste Kamer woordvoerder onderwijs en overzeese gebiedsdelen.

CHU
in de periode 1937-1956: lid Eerste Kamer

1.

Voornaam

Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 juni 1883

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 23 december 1957

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • hoogleraar oud-Christelijke letterkunde, uitleg Nieuwe Testament en encyclopedie der godsdienst, Rijksuniversiteit Groningen, van 1 januari 1914 tot 1 december 1929
  • rector magnificus Rijksuniversiteit Groningen, van september 1926 tot september 1927
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 5 juli 1927 tot 1 december 1929
  • hoogleraar oud-Christelijke letterkunde en uitleg Nieuwe Testament, Rijksuniversiteit Leiden, van 1 december 1929 tot 1 juli 1953
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 3 juli 1956

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 4 mei 1942 tot 14 juli 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • voorzitter Internationale Vereniging van Nieuw-Testamentici, vanaf 1947
  • lid Onderwijsraad, afdeling Hoger Onderwijs, vanaf 1 juli 1948

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Overzeese Rijksdelen 1954 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), december 1953
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Overzeese Rijksdelen 1955 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van januari 1955 tot februari 1955

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was onderwijswoordvoerder van de CHU-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met overzeese gebiedsdelen en omroepaangelegenheden.
  • Was in 1953 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van de ontwerp-Zondagswet

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
In 1938 oprichter van de internationale vereniging van nieuw-testamentici

verkiezingen
  • Werd in 1937, 1946, 1951 en 1952 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.