C.J. (Cor) van Mastrigt

foto C.J. (Cor) van Mastrigt
bron: Nieuwe Leidsche Courant
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Voorman van de Christelijke vakbeweging die 'groot' werd in de Christelijke Landarbeidersbond. Werd in 1956 Tweede Kamerlid voor de CHU en volgde in 1959 Ruppert i op als voorzitter van het CNV. Maakte als voorzitter een ongelukkige en moeizame periode door, waarvan zijn gezondheid te leiden had. Verliet in 1963 de Eerste Kamer waarnaar hij in 1960 was overgestapt en moest in 1964 ook het voorzitterschap van het CNV neerleggen. Werd later nog wethouder in Zeist en vervulde functies in de NCRV en de CHU. Sociaal voelende christen-politicus van eenvoudige komaf met veel organisatorische talenten.

CHU
in de periode 1956-1963: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

Voornamen (roepnaam)

Cornelis Johannes (Cor)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Klundert (N.Br.), 25 september 1909

overlijdensplaats en -datum
Zeist, 12 december 1997

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/16)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 16 september 1960
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1960 tot 5 juni 1963
  • lid gemeenteraad van Zeist, van 6 september 1966 tot 10 mei 1976
  • wethouder (van financiën, openbare werken en woningbouw) van Zeist, van 6 september 1966 tot 10 mei 1976

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • vicevoorzitter NCRV (Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging), van 1971 tot 1977
  • lid algemeen bestuur NCRV (Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging), van 1977 tot 1980

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder sociale zaken van de CHU-Tweede en Eerste Kamerfracties. Hield zich verder bezig met PTT-aangelegenheden, bezitsvorming en financiën.
  • Interpelleerde op 11 maart 1960 de minister De Pous, Van Aartsen en Van Rooy en staatssecretaris Roolvink over een conflict in de bouw. Het draaide daarbij om de weigering van de regering om de werkgevers toe te staan loonsverhogingen door te berekenen in de prijzen van lopende bouwcontracten. De overeengekomen loonsverhoging per 1 maart kon daardoor niet worden doorgevoerd, waarna stakingen in de bouw uitbraken.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde als CNV-bestuurder een belangrijke rol bij de voorbereiding van de AOW
  • Was één van de grondleggers van de CNV-kaderschool

verkiezingen
  • Stond in 1952 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 13e (onverkiesbare) plaats van de CHU-kandidatenlijst
  • Werd in 1960 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Landbouw, september 1956 (tijdens formatie-De Gaay Fortman)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.