Ir. M.A. (Marien) Geuze

foto Ir. M.A. (Marien) Geuze
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Landbouw-voorman uit Zeeland, die elf jaar Eerste Kamerlid voor de CHU was. Geboren en getogen op eiland Tholen, waar hij het boerenbedrijf van zijn vader voortzette. Vervulde diverse functies in Zeeuwse en landelijke landbouworganisaties en was daarnaast actief op waterstaatkundig gebied. Twintig jaar voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, in welke functie hij in zijn redes vaak Bijbelcitaten gebruikte. Was anderhalf jaar voorzitter van de CHU-fractie in de Eerste Kamer.

CHU
in de periode 1956-1967: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornamen (roepnaam)

Marinus Adriaan (Marien)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Poortvliet (Zld.), 22 februari 1917

overlijdensplaats en -datum
Roosendaal, 13 augustus 1998

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 18 december 1967
  • fractievoorzitter CHU Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 maart 1965 tot 25 september 1966
  • lid gemeenteraad van Poortvliet, van 6 september 1966 tot 1 juli 1971
  • lid gemeenteraad van Tholen, van 1 juli 1971 tot 3 september 1974 (na gemeentelijke herindeling)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • voorzitter commissie waterhuishouding, omstreeks 1973
  • lid Bankraad, van 29 april 1980 tot 25 augustus 1987

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Landbouw en Visserij 1966 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), december 1965
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor Landbouw en Visserij (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1966 tot september 1967

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter ZLM, vanaf 1966

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met landbouw en visserij, verkeer en waterstaat, economische zaken, financiën en sociale zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij had hij een belangrijk aandeel in het herstel van de tijdens de oorlog en na de watersnoodramp van 1953 getroffen landbouwsector
  • Legde in 1966 vanwege zijn gezondheid het fractievoorzitterschap neer

verkiezingen
  • In 1956, 1960, 1963 en 1966 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.