W.H. de Buisonjé

foto W.H. de Buisonjé
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Adjunct-directeur van een uitgeverij, die in 1918 als afgevaardigde van de Economische Bond in de Tweede Kamer kwam. Was tevens wethouder van Sloten bij Amsterdam en actief op het gebied van bedrijfsreclame. Sprak in de Tweede Kamer onder meer bij de behandeling van de Lager-Onderwijswet 1920. Moest vrij plotseling de Kamer (en later zelfs het land) verlaten vanwege zakelijke problemen. Werd bij terugkeer in 1925 gearresteerd, maar enige maanden later vrijgesproken.

Economische Bond, Neutrale fractie, Vrijheidsbond
in de periode 1918-1921: lid Tweede Kamer

1.

Voornamen

Willem Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 20 oktober 1878

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 17 februari 1952

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Economische Bond, tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 16 april 1921

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Neutrale Fractie, van 27 september 1918 tot 16 april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid gemeenteraad van Sloten (N.H.), van 4 september 1917 tot 16 juni 1921
  • wethouder (van financiën en levensmiddelenvoorziening) van Sloten (N.H.), van 4 september 1917 tot 16 juni 1921
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 4 juni 1921

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over waterstaat- en spoorwegaangelegenheden, binnenlandse zaken en onderwijs

7.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Ontslag uit politieke en andere functies na mislukte speculaties
  • Vertrok in 1921 naar Duitsland
  • Werd bij terugkeer in april 1925 gearresteerd vanwege verduistering. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëist, maar de Haagse rechtbank sprak hem in juni dat jaar vrij, na aftrek van voorarrest.

uit de privésfeer (3/4)
  • voorzitter Nederlandsche Vereeniging ter bevordering der bedrijfsreclame, omstreeks 1918
  • redacteur maandblad "De bedrijfsreclame", omstreeks 1918
  • Organisator tentoonstelling REGATA (Reclame- en Grafische Arbeid Tentoonstelling Amsterdam) bij Sloterdijk, juli-september 1919

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.