R. (Rintje) van der Brug - Parlementaire monitor

Parlementaire monitor
Donderdag 22 augustus 2019
kalender
foto R. (Rintje) van der Brug vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

PvdA-Tweede Kamerlid uit de kring van christensocialisten. Geboren in een eenvoudig Fries boerengezin, maar zelf werkzaam in Gouda als typograaf. Was daar ook raadslid. Werd in november 1945 als vertegenwoordiger van de protestantse CDU benoemd in het nood-parlement en 'brak door' naar de PvdA. Was eerder actief in de Christelijk-Sociale Partij, de Protestantse Volkspartij, bij de geheelonthoudersbond en in de christelijke vakbeweging. Vooral deskundig op het gebied van de volkshuisvesting. Matig spreker, maar een goed organisator.

CDU, PvdA
in de periode 1945-1959: lid Tweede Kamer

1.

Voornaam (roepnaam)

Rintje (Rintje)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Workum (Frl.), 3 augustus 1884

overlijdensplaats en -datum
Gouda, 15 februari 1959

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CSP (Christelijk-Sociale Partij), van 1915 tot februari 1925
  • PVP (Protestantse Volkspartij), van februari 1925 tot december 1926
  • CDU (Christelijk-Democratische Unie), van december 1926 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid gemeenteraad van Gouda, van 1 juli 1919 tot 6 september 1927
  • werkzaam op het gebied van de volkshuisvesting
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1945 tot 15 juli 1952

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Christelijke Woningbouwvereniging te Gouda
  • lid bestuur Nederlandse Christelijke Typografenbond, afdeling Gouda

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariŽr
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volkshuisvesting en sociale zaken (sociale zekerheid, kinderbijslag)

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1926 medeoprichter van de CDU

verkiezingen
  • Was in 1922 Tweede Kamerkandidaat voor de CSP
  • Was in 1925 Tweede Kamerkandidaat voor de PVP

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.