Dr. P. (Pepijn) van Houwelingen

foto Dr. P. (Pepijn) van  Houwelingen
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
Bron: Tweede Kamer der Staten Generaal
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Pepijn van Houwelingen (1980) is sinds 18 januari 2024 lid van de Tweede Kamerfractie van Forum voor Democratie (FVD) i. Eerder was hij dat van 31 maart 2021 tot 6 december 2023 Hij was sinds 2010 als onderzoeker verbonden aan het Sociaal en Cultureel Planbureau en was medeorganisator van het Oekraïne-referendum. De heer Van Houwelingen houdt zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met binnenlandse zaken, Europese zaken, landbouw, natuur en voedselkwaliteit, sociale zaken en werkgelegenheid en volksgezondheid, welzijn en sport. Hij is lid van de enquêtecommissie corona.

FVD
in de periode 2021-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Pepijn (Pepijn)

geboorteplaats en -datum
Enschede, 24 februari 1980

2.

Partij/stroming

partij(en)
FVD (Forum voor Democratie)

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • leiding voorraadbeheer Canon Europe Ltd. te Amstelveen, van augustus 2009 tot februari 2010
  • onderzoeker SCP (Sociaal en Cultureel Planbureau), van februari 2010 tot maart 2021
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 31 maart 2021 tot 6 december 2023
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 18 januari 2024

4.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • lid Commissie van Beroep FVD, vanaf 9 januari 2021
  • lid bestuur Renaissance Instituut, vanaf 1 januari 2021

5.

Nevenfuncties

huidige
  • penningmeester Stichting 1 juni 2005, vanaf 4 december 2004 (voorheen Burgercomité Oekraïne EU)
  • lid bestuur Tocqueville stichting, vanaf 19 november 2021

vorige
  • lid Burgercomité Oekraïne EU

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Tijdelijke Commissie Corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 juni 2022 tot 6 december 2023
  • lid parlementaire enquêtecommissie corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 30 januari 2024

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • v.w.o., Jacobus College te Enschede

academische studie
  • technische bedrijfskunde, Universiteit Twente, van 1998 tot 2002
  • Japankunde, Erasmus Universiteit Rotterdam, van 2002 tot 2004

promotie
  • wijsbegeerte, Universiteit van Hiroshima, van 2005 tot 2009

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Diende in 2022 een initiatiefwetsvoorstel in om de (her)indeling van Haren bij de gemeente Groningen uit 2019 ongedaan te maken. Het wetsvoorstel werd in 2023 verworpen door de Tweede Kamer. (36.052)
  • Diende in 2022 samen met Thierry Baudet een initiatiefwetsvoorstel in over een raadgevend referendum naar Zwitsers model. De Tweede Kamer verwierp dit voorstel in 2023. (36.161)
  • Diende in 2023 een initiatiefwetsvoorstel in over een raadplegend referendum over het Nederlandse EU-lidmaatschap (36.346)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde in het Burgercomité EU een belangrijke rol bij het organiseren van het raadgevend referendum over het associatieverdrag EU-Oekraïne. In een interview met NRC Handelsblad (31 maart 2016) gaf medeorganisator Arjan van Dixhoorn toe dat Oekraïne hen [Van Houwelingen en hem] niks kon schelen en dat het doel was "de Europese Unie kapotmaken of Nederland uit de EU drijven".
  • Kwam in september 2022 in opspraak nadat hij op twitter een bewerkte foto had gedeeld waarop het leek dat Kuipers een vlag met een hakenkruis hees. Ook minister Van Gennip stond op die foto. De ministers besloten op 30 september beide aangifte tegen hem te doen wegens belediging en/of smaad en/of laster. Hierop startte het OM op 12 december 2022 een strafrechtelijk onderzoek. Dit leidde in april 2023 tot een veroordeling wegens belediging met een boete van € 450.

uit de privésfeer
  • Hij woonde van eind 2004 tot begin 2009 in Hiroshima

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Vossius (pseudoniem als auteur)

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • "Social capital in Japan" (dissertatie, 2009)
  • "Oneigentijds" (2010) (onder pseudoniem Vossius)
  • diverse SCP-publicaties en artikelen
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.