Mr. L.M.J.S. (Lilian) Helder

foto Mr. L.M.J.S. (Lilian) Helder
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Privécollectie
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Lilian Helder (1973) is sinds 17 juni 2010 Tweede Kamerlid. Sinds 1 september 2023 maakt zij deel uit van de BBB-fractie i en daarvoor was lid van de Tweede Kamerfractie van de PVV i. Zij was advocaat op een advocatenkantoor in Eindhoven. Mevrouw Helder was als lid van de PVV-fractie woordvoerder veiligheid, politie en justitie en is nu woordvoerder justitie en veiligheid van de BBB-fractie.

PVV, BBB
in de periode 2010-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Lilian Maria Johanna Sibertha (Lilian)

geboorteplaats en -datum
Venlo, 30 mei 1973

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • PVV (Partij voor de Vrijheid), van 17 juni 2010 tot 31 augustus 2023
  • BBB, vanaf 1 september 2023

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • juridisch medewerker afdeling milieu, gemeente Helden, van 1997 tot 2000
  • advocaat-stagiair, "Van Hooft Advocaten" te Venray, van 2001 tot 2002
  • advocaat-stagiair, "Huver Advocaten" te Venlo, van 2002 tot 2003
  • advocaat, "Goorts & Coppens Advocaten" te Helmond/Roermond/Deurne, van 2004 tot 2007
  • advocaat, "Houben en Van Dijck Advocaten" te Eindhoven, van 1 mei 2007 tot 1 mei 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 17 juni 2010

4.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • v.w.o. te Venlo, van 1985 tot 1988
  • h.a.v.o. te Venlo, van 1988 tot 1990
  • v.w.o. te Venlo, van 1990 tot 1992

academische studie
  • Nederlands recht, Radboud Universiteit Nijmegen, van 1992 tot 1997

opleidingen
  • beroepsopleiding advocatuur, van 2000 tot 2003, opmerking: beëdigd 12 juni ?

5.

Activiteiten

als parlementariër
  • Op haar verzoek werden (dertigleden)debatten gehouden over onder meer geweld tegen hulpverleners, de situatie in jeugdinrichtingen en fouten van politie en justitie
  • Interpelleerde op 25 januari 2011 minister Opstelten over de vrijlating van een pleger van zware mishandeling (32.606)
  • Diende in 2011 samen met haar fractiegenoot Elissen drie initiatiefwetsvoorstellen in over modernisering van het koningschap. Het betreft onder meer het uit de regering halen van 'de Koning', de eedaflegging door de Koning en de procedure voor kabinetsformatie (32.865, 32.866, 32.867)
  • Diende in 2012 een initiatiefwetsvoorstel in om groepsaansprakelijkheid met betrekking tot openbare geweldpleging te verruimen (33.234)
  • Bracht in 2014 een initiatiefnota uit over wijziging van de samenloopregeling in het Wetboek van Strafrecht. Hierdoor moet niet langer een plafond gelden bij bestraffing van gelijktijdig begane misdrijven. (33.914)
  • Bracht in 2014 een initiatiefnota uit over de voorwaardelijke invrijheidstelling. Ook bij goed gedrag moet de gehele detentieperiode worden uitgezeten. (33.938)
  • Bracht in 2020 samen met Roy van Aalst de initiatiefnota "Geen plaats voor geweld in het openbaar vervoer" uit (35.630)

opvallend stemgedrag
  • Stemde in 2023 met Van der Plas tegen een motie-Baudet over behandelingen met puberteitsremmers en hormoonblokkers verbieden voor minderjarigen. De twee andere BBB-fractieleden stemden voor.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stapte op 1 september 2023 over naar de Tweede Kamerfractie van de BBB, nadat zij eerder had aangekondigd niet terug te keren als PVV-Kamerlid na de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2023.

verkiezingen
  • Werd in 2022 met voorkeurstemmen gekozen tot raadslid in Venlo, maar nam haar zetel niet in

7.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Barbara van Rijlaarsdam, "'Ik ben blij dat de islam mijn portefeuille niet is'", NRC Weekend, 2 en 3 april 2011
  • Marcel Haenen, "'Een agent hoeft niet te verbinden'", NRC 6 en 7 mei 2023
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 20 februari 2020.