Dr. J.F. (Jean-François) Deniau

Met dank overgenomen van Europa Nu.

Jean-François Deniau (1928-2007) was een Franse liberaal, die zes jaar deel uitmaakte van de Europese Commissie. Hij was belast met ontwikkelingssamenwerking en had daarnaast uitbreiding en (korte tijd) begroting in zijn portefeuille. Vóór Deniau lid van de Commissie werd, was hij ambtenaar en diplomaat. Nadien vervulde hij regeringsposten in de kabinetten-Messmer en -Barre. Enige tijd was hij ambassadeur in Madrid en verder had hij zitting in de Franse volksvertegenwoordiging.

in de periode 1970-1973: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

Jean-François (Jean-François)

2.

Personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
Parijs, 31 oktober 1928

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 24 januari 2007

3.

Partij/stroming

partij
  • RI (Républicains Indépendants, Onafhankelijke Republikeinen) (liberaal)
  • UDF (l'Union pour la démocratie française, Unie voor de Franse democratie) (liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar Algemene Inspectie van Financiën, tot 1956
  • secretaris-generaal Permanente Vertegenwoordiging in Brussel, vanaf 1956
  • ambassadeur te Nouakchott (Mauretanië), van 1963 tot 1 juli 1967
  • lid Europese Commissie, belast met ontwikkelingssamenwerking en uitbreiding, van 1 juli 1967 tot 6 januari 1973 (commissies-Rey, -Malfatti en -Mansholt)
  • lid Europese Commissie, belast met ontwikkelingssamenwerking, begroting en financiële controle, van 6 januari 1973 tot 12 april 1973 (commissie-Ortoli)
  • staatssecretaris van Ontwikkelingssamenwerking, van 5 april 1973 tot 1 maart 1974 (kabinet-Messmer II)
  • staatssecretaris van Landbouw en Plattelandsontwikkeling, van 1 maart 1974 tot 28 mei 1974 (kabinet-Messmer III)
  • ambassadeur te Madrid, van 1976 tot september 1977
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van 26 september 1977 tot 31 maart 1978 (kabinet-Barre II)
  • minister van Buitenlandse Handel, van 31 maart 1978 tot 2 oktober 1980 (kabinet-Barre III)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1978 tot 1981
  • minister voor Institutionele Hervormingen, van 2 oktober 1980 tot 4 maart 1981 (kabinet-Barre III)
  • president departement Cher, van 1981 tot 1998
  • lid Europees Parlement, van 24 juli 1984 tot 1 april 1986
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1986 tot 1997

5.

Opleiding

academische studie
  • volkenkunde en sociologie, Institut d'études politiques de Paris
  • rechten (docteur en droit)
  • studie ENA (Ecole nationale d'administration)

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Had een belangrijk aandeel in het tot stand komen van het Verdrag van Rome. Schreef de preambule.
  • Had als commissaris een belangrijk aandeel in de Lomé-onderhandelingen
  • Speelde een belangrijke rol bij de onderhandelingen met Denemarken, Noorwegen, Ierland en het Verenigd Koninkrijk over toetreding tot de Europese Gemeenschap

uit de privésfeer
Vocht in 1949 in Indochina

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.