M. (Fleur) Agema

foto M. (Fleur) Agema
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Fleur Agema (1976) is sinds 30 november 2006 lid van de Tweede Kamerfractie van de PVV i. Mevrouw Agema heeft een masterdegree in de architectuur en was ontwerper bij een architectenbureau. Verder was zij lid van Provinciale Staten in Noord-Holland. Mevrouw Agema is woordvoerster ouderenzorg, gehandicaptenzorg en jeugdzorg. Zij is tevens vicefractievoorzitter.

PVV
in de periode 2006-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Marie-Fleur (Fleur)

geboorteplaats en -datum
Purmerend, 16 september 1976

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), van juli 2002 tot 15 maart 2004
  • PVV (Partij voor de Vrijheid), vanaf 22 november 2006

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • medewerker restaurant, van juni 1994 tot september 1999 (naast studie)
  • parttime bedrijfsleider in de horeca, van september 1997 tot september 1999 (naast studie)
  • ontwerper en projectleider op een architectenbureau, van 1999 tot september 2003, opmerking: en ruimtelijk analist? of ruimtelijk ontwerper (zoals zijzelf eerder vermeldde)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 20 maart 2003 tot 15 maart 2007
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 2006 tot 13 januari 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 5 mei 2015

tijdelijke vervanging Kamerlid
  • Werd op grond van artikel X10 van de Kieswet van 13 januari tot 5 mei 2015 als Tweede Kamerlid vervangen door Karen Gerbrands

4.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • vicefractievoorzitter PVV Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf maart 2017

vorige
  • fractievoorzitter fractie-Agema, Provinciale Staten van Noord-Holland, van maart 2004 tot 15 maart 2007
  • vicefractievoorzitter PVV Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 november 2006 tot 20 mei 2015

5.

Nevenfuncties

vorige
  • columniste "FAB Magazine" (online vrouwentijdschrift)

afgeleide functies, presidia etc.
  • plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 23 juni 2010
  • fungerdend voorzitter vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 april 2021 tot februari 2022

6.

Opleiding

lager-/basisonderwijs
  • Openbare lagere school te Wormerveer
  • Prot.Chr. lagere school te Monnickendam

voortgezet onderwijs
  • h.a.v.o., "Bertrand Russell College" te Krommenie, tot 1994

hoger beroepsonderwijs
  • architectuur (Bachelor of Arts), Kunstacademie AKI te Enschede, van 1995 tot 1999
  • architectuur (Master of Arts), Academie van Bouwkunde te Amsterdam, van 2000 tot 2001
  • architectuur (Master of Arts), Hogeschool voor de Kunsten Utrecht/Open Universiteit, 2004, opmerking: oorspronkelijk 2002-2004

cursussen
  • cursus mechanica, bouwfysica, detailleren, Academie van Bouwkunst te Amsterdam, 2000
  • opleiding coach, Neuro-Emotionele Integratie te Doorn, 2006
  • opleiding trainer, Master Trainer te Groesbeek, 2008

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Op haar voorstel werden (dertigleden)debatten gehouden over onder meer de jeugdzorg, zorg in het weekend in verpleeghuizen, de sluiting van verzorgingstehuizen, het scheiden van hoogbejaarden, (te) dure geneesmiddelen en werkgelegenheid in de zorg
  • Interpelleerde op 2 april en 8 september 2009 staatssecretaris Bussemaker over een spreekverbod voor medewerkers van verslavingszorginstelling Winnersway in Leiden (31.913)
  • Diende in 2009 een initiatiefwetsvoorstel in over het verhogen van de minimumleeftijd voor prostituees naar 21 jaar (31.983)
  • In 2010 zorgde een door haar als eerste ondertekende motie ervoor dat rollator en andere loophulpmiddelen in het basispakket van de AWBZ en Zvw bleven
  • Interpelleerde op 11 april 2013 staatssecretaris Van Rijn over het bericht dat (de) extra investeringsmiddelen voor de zorg (de zgn. Agemagelden) slecht worden besteed (33.608)
  • Vroeg in 2018 bij motie om een parlementair onderzoek naar ziekenhuiszorg vanweg het faillissement van de IJsselmeerziekenhuizen en het Slotervaartziekenhuis. De motie werd verworpen. Een door haar en Geert Wilders ingediende motie van wantrouwen tegen minister Bruins werd eveneens verworpen.
  • Diende in 2021 samen met Geert Wilders de initiatiefnota 'Zorg van Nationaal Belang' in over het deels beëindigen van marktwerking en een zorgcrisisreserve in geval van pandemie, ramp of aanslag' (35.766)
  • Diende in 2023 samen met Nicki Pouw-Verweij (BBB) een initiatiefwetsvoorstel in over terugkeer van verzorgingshuizen (36.477)

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 2023 tot de drie leden van haar fractie, die tegen een motie-Baudet stemden over behandelingen met puberteitsremmers en hormoonblokkers verbieden voor minderjarigen

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 2003 via de LPF-kandidatenlijst gekozen tot Statenlid, maar was van 15 maart 2004 tot maart 2007 onafhankelijk Statenlid. Had op 17 oktober 2003 samen met de twee andere Statenleden van de LPF het vertrouwen opgezegd in het bestuur van de LPF. Nadat zij het met andere LPF-Statenleden had opgenomen voor enkele in haar ogen ten onrechte geroyeerde leden, werd zij uit de partij gezet.
  • Kaartte in de Staten van Noord-Holland de soms ongecontroleerde verstrekking van subsidies aan belangenorganisaties aan. Werkte daarbij samen met de journalist Peter Siebelt, die over de subsidieverlening door de provincie Noord-Holland het boek "Sinistra" schreef.
  • Was in maart-april 2012 bij de onderhandelingen op het Catshuis tussen VVD, CDA en PVV over aanvullende bezuinigingen secondant van Geert Wilders

uit de privésfeer
  • Haar ouders hadden een café in Wormerveer
  • Was begin jaren negentig schipper op jongerenzeilkampen
  • Sloot haar studie architectuur af met het ontwerp van een gevangenis en een nieuw model voor detentie
  • Kreeg in mei 2014 een relatie met toen oud-PVV-Tweede Kamerlid Leon de Jong. Hij is inmiddels weer haar collega.

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2006, 2010, 2012, 2017, 2021 en 2023 nummer 2 op de PVV-kandidatenlijst. Kreeg in 2023 117.253 stemmen.

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • "Gesloten architectuur" (afstudeerscriptie, juni 2004)
  • "Verzilveren. Excellente zorg voor minder geld" (2015)

literatuur/documentatie
  • Herman Staal, "Een stevige tante en bovenal 'een enorm werkpaard'", NRC Handelsblad, 21 april 2008
  • Karolien Knols, "Ze is 549 dagen Kamerlid voor de PVV". Tot nu toe werden alle moties van Fleur Agema verworpen. 'Wat niet wil zeggen dat iedereen het altijd met me oneens is.'", Volkskrant Magazine, 31 mei 2008
  • Leon Willems, 7 maart 2012, "Agema is een 'tough cookie', geen prinsesje", Het Financieele Dagblad, 7 maart 2012
  • Joost de Vries en Jeroen Visser, "'Na de vorige verkiezingen waren we ook te vies om aan te raken'", digitale De Volkskrant, 11 september 2012
  • Koen Vossen, "Rondom Wilders. Portret van de PVV" (2013), met name p. 116-118
  • Enzo van Steenbergen, "' Ik zit verdorie al twaalf jaar naar afbraak te kijken'", NRC Handelsblad, 4/5 mei 2019

10.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
ongehuwd

kinderen
1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 2 februari 2021.