M. (Fleur) Agema

foto M. (Fleur) Agema
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Source: Parlement.com.

Fleur Agema (1976) is sinds 30 november 2006 lid van de Tweede Kamerfractie van de PVV i. Mevrouw Agema heeft een masterdegree in de architectuur en was ontwerper bij een architectenbureau. Verder was zij lid van Provinciale Staten in Noord-Holland. Mevrouw Agema is woordvoerster ouderenzorg, gehandicaptenzorg en jeugdzorg. Zij is tevens vicefractievoorzitter. Zij is de beoogde minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

PVV
in de periode 2006-heden: kandidaat-minister, lid Tweede Kamer

1.

Personal data

Surnames
Marie-Fleur (Fleur)

Place and date of birth
Purmerend, 16 September 1976

2.

Party/Movement

Party/Parties
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), from July 2002 until 15 March 2004
  • PVV (Partij voor de Vrijheid), from 22 November 2006

3.

Main functions and occupations

  • medewerker restaurant, from June 1994 until September 1999 (naast studie)
  • parttime bedrijfsleider in de horeca, from September 1997 until September 1999 (naast studie)
  • ontwerper en projectleider op een architectenbureau, from 1999 until September 2003
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, from 20 March 2003 until 15 March 2007
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 November 2006 until 13 January 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 5 May 2015

temporary replacement MP
  • Werd op grond van artikel X10 van de Kieswet van 13 januari tot 5 mei 2015 als Tweede Kamerlid vervangen door Karen Gerbrands

4.

Party political functions

Summary
  • vicefractievoorzitter PVV Tweede Kamer der Staten-Generaal, from March 2017

Previous
  • fractievoorzitter fractie-Agema, Provinciale Staten van Noord-Holland, from March 2004 until 15 March 2007
  • vicefractievoorzitter PVV Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 2006 until 20 May 2015

5.

Other positions

Previous
  • columniste "FAB Magazine" (online vrouwentijdschrift)

Derived functions
  • plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 23 June 2010
  • fungerdend voorzitter vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 1 April 2021 until February 2022

6.

Education

Primary education
  • Openbare lagere school te Wormerveer
  • Prot.Chr. lagere school te Monnickendam

Secondary education
  • h.a.v.o., "Bertrand Russell College" te Krommenie, until 1994

Higher education
  • architectuur (Bachelor of Arts), Kunstacademie AKI te Enschede, from 1995 until 1999
  • architectuur (Master of Arts), Academie van Bouwkunde te Amsterdam, from 2000 until 2001
  • architectuur (Master of Arts), Hogeschool voor de Kunsten Utrecht/Open Universiteit, 2004

alternative forms of education
  • cursus mechanica, bouwfysica, detailleren, Academie van Bouwkunst te Amsterdam, 2000
  • opleiding coach, Neuro-Emotionele Integratie te Doorn, 2006
  • opleiding trainer, Master Trainer te Groesbeek, 2008

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Op haar voorstel werden (dertigleden)debatten gehouden over onder meer de jeugdzorg, zorg in het weekend in verpleeghuizen, de sluiting van verzorgingstehuizen, het scheiden van hoogbejaarden, (te) dure geneesmiddelen en werkgelegenheid in de zorg
  • Interpelleerde op 2 april en 8 september 2009 staatssecretaris Bussemaker over een spreekverbod voor medewerkers van verslavingszorginstelling Winnersway in Leiden (31.913)
  • Diende in 2009 een initiatiefwetsvoorstel in over het verhogen van de minimumleeftijd voor prostituees naar 21 jaar (31.983)
  • In 2010 zorgde een door haar als eerste ondertekende motie ervoor dat rollator en andere loophulpmiddelen in het basispakket van de AWBZ en Zvw bleven
  • Interpelleerde op 11 april 2013 staatssecretaris Van Rijn over het bericht dat (de) extra investeringsmiddelen voor de zorg (de zgn. Agemagelden) slecht worden besteed (33.608)
  • Op haar verzoek debatteerde de Tweede Kamer op 18 januari 2018 over geneesmiddel Orkambi voor de behandeling van taaislijmziekte
  • Op haar verzoek debatteerde de Tweede Kamer op 28 maart 2018 over misstanden in de verpleeghuiszorg
  • Vroeg in 2018 bij motie om een parlementair onderzoek naar ziekenhuiszorg vanweg het faillissement van de IJsselmeerziekenhuizen en het Slotervaartziekenhuis. De motie werd verworpen. Een door haar en Geert Wilders ingediende motie van wantrouwen tegen minister Bruins werd eveneens verworpen.
  • Diende in 2021 samen met Geert Wilders de initiatiefnota 'Zorg van Nationaal Belang' in over het deels beëindigen van marktwerking en een zorgcrisisreserve in geval van pandemie, ramp of aanslag' (35.766)
  • Op haar verzoek debatteerde de Tweede Kamer op 29 september 2022 over de inzet van personeel in verpleeghuizen
  • Op haar verzoek debatteerde de Tweede Kamer op 16 maart 2023 over personeelstekorten bij ambulancediensten
  • Op haar verzoek debatteerde de Tweede Kamer op 28 maart 2023 over tekorten aan medische materialen in ziekenhuizen, verpleeghuizen en de thuiszorg
  • Diende in 2023 samen met Nicki Pouw-Verweij (BBB) een initiatiefwetsvoorstel in over terugkeer van verzorgingshuizen (36.477)

Dissenting voting behaviour
  • Behoorde in 2023 tot de drie leden van haar fractie, die tegen een motie-Baudet stemden over behandelingen met puberteitsremmers en hormoonblokkers verbieden voor minderjarigen

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 2003 via de LPF-kandidatenlijst gekozen tot Statenlid, maar was van 15 maart 2004 tot maart 2007 onafhankelijk Statenlid. Had op 17 oktober 2003 samen met de twee andere Statenleden van de LPF het vertrouwen opgezegd in het bestuur van de LPF. Nadat zij het met andere LPF-Statenleden had opgenomen voor enkele in haar ogen ten onrechte geroyeerde leden, werd zij uit de partij gezet.
  • Kaartte in de Staten van Noord-Holland de soms ongecontroleerde verstrekking van subsidies aan belangenorganisaties aan. Werkte daarbij samen met de journalist Peter Siebelt, die over de subsidieverlening door de provincie Noord-Holland het boek "Sinistra" schreef.
  • Was in maart-april 2012 bij de onderhandelingen op het Catshuis tussen VVD, CDA en PVV over aanvullende bezuinigingen secondant van Geert Wilders
  • Was tijdens de formatie in 2024 met Gidi Markuszower de voornaamste secondant van fractievoorzitter Wilders

Private life
  • Haar ouders hadden een café in Wormerveer
  • Was begin jaren negentig schipper op jongerenzeilkampen
  • Sloot haar studie architectuur af met het ontwerp van een gevangenis en een nieuw model voor detentie
  • Kreeg in mei 2014 een relatie met toen oud-PVV-Tweede Kamerlid Leon de Jong. Hij is inmiddels weer haar collega.

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2006, 2010, 2012, 2017, 2021 en 2023 nummer 2 op de PVV-kandidatenlijst. Kreeg in 2023 117.253 stemmen.

9.

Publications

Complete listing of publications
  • "Gesloten architectuur" (afstudeerscriptie, juni 2004)
  • "Verzilveren. Excellente zorg voor minder geld" (2015)

Publications
  • Herman Staal, "Een stevige tante en bovenal 'een enorm werkpaard'", NRC Handelsblad, 21 april 2008
  • Karolien Knols, "Ze is 549 dagen Kamerlid voor de PVV". Tot nu toe werden alle moties van Fleur Agema verworpen. 'Wat niet wil zeggen dat iedereen het altijd met me oneens is.'", Volkskrant Magazine, 31 mei 2008
  • Leon Willems, 7 maart 2012, "Agema is een 'tough cookie', geen prinsesje", Het Financieele Dagblad, 7 maart 2012
  • Joost de Vries en Jeroen Visser, "'Na de vorige verkiezingen waren we ook te vies om aan te raken'", digitale De Volkskrant, 11 september 2012
  • Koen Vossen, "Rondom Wilders. Portret van de PVV" (2013), met name p. 116-118
  • Enzo van Steenbergen, "' Ik zit verdorie al twaalf jaar naar afbraak te kijken'", NRC Handelsblad, 4/5 mei 2019
  • Oscar Vermeer, "Felle nummer twee en oudgediende van de PVV is straks vicepremier in het nieuwe kabinet", NRC, 17 juni 2024

10.

Family

Marital status
ongehuwd

Children
1 dochter

This biography has been updated until February  2, 2021.